Na cysterskim szlaku – Obra

Peregrynując śladami cystersów trafiamy do Obry. To tu właśnie,  w 1231 roku, Sędziwój z rodu Jeleńczyków ufundował klasztor, który za zgodą władz zakonu stał się opactwem. Mnisi przybyli doń z  Łekna prawdopodobnie jeszcze przed 1241 rokiem.

Obecny kościół wzniesiono w pierwszej połowie XVIII wieku według projektu  Jana Cantenazziego ( współautora cysterskiego kościoła w Przemęcie). Równocześnie stanął  dwór opacki a nieco później zabudowania klasztorne.

Wysadzana wiekowymi drzewami aleja prowadzi nas przed jasną fasadę późnobarokowego  kościoła , któremu patronują NMP i św Jakub Apostoł.

Jednonawowy budynek ozdobiony jest dwoma niskimi, przysadzistymi wieżami. Bez problemu wchodzimy do środka. Jasne wnętrze o żaglastym sklepieniu sprawia wrażenie większego, niż jest w istocie, za sprawą lekkiego rokokowego i wczesnoklasycystycznego  wyposażenia i kremowo- złotej kolorystyki.008

W centrum rokokowego ołtarza głównego umieszczony jest obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dzieło Szymona Czechowicza. Symetryczne po obu bokach  malowidła znajdują się figury świętych Benedykta i Bernarda z Clairvaux. Całość wieńczy posąg świętego Jakuba.

Z tyłu nawy, na filarze chóru odnajdujemy klasycystyczne epitafium księdza jezuity Karola Bołoz – Antoniewicza, zmarłego w Obrze podczas epidemii cholery w 1852 roku. Okazuje się, że była to nietuzinkowa postać. Ormianin z pochodzenia ukończył studia prawnicze we Lwowie, uczestniczył w powstaniu listopadowym. Po jego upadku ożenił się z Zofią Nikorowicz i miał z nią pięcioro dzieci.  Po ich przedwczesnej śmierci, zamienił  swój dwór w Skwarzawie na szpital i szkołę,  gdzie opiekował się chorymi i opuszczonymi. Po śmierci żony został Jezuitą i dał się poznać jako charyzmatyczny kaznodzieja i autor pieśni religijnych, w tym popularnych do dziś „Chwalcie łąki umajone” i ” W Krzyżu cierpienie, w Krzyżu zbawienie”. Jego sarkofag znajduje się w podziemiach świątyni.

Do kościoła od strony południowej przylegają trzy skrzydła klasztorne.

Nie niepokojone przez nikogo, z pewną nieśmiałością zagłębiamy się w mały korytarzyk i po chwili stajemy jak wryte – wyposażenie zakrystii po prostu zapiera dech. Przepiękne rokokowe meble budzą w nas grzeszne myśli…

004

Wędrujemy krużgankami  podziwiając panujący wszędzie porządek, błyszczące podłogi. Zapoznajemy się z ekspozycją działalności Oblatów, którzy są obecni w klasztorze od 1926 roku (z przerwą na okres wojny i okupacji kiedy to w klasztorze mieściła się szkoła policyjna i szpital).

Wychodzimy na zewnątrz i spacerujemy po  zadbanym ogrodzie otaczającym dawny dwór opacki.012

Następnie podążamy na przyległy  do parku cmentarzyk. Za ceglano – metalowym ogrodzeniem  znajdują się groby braci i przeorów Oblatów. Odczytujemy napisy na prostych płytach białych równych nagrobków z prostymi krzyżami.  Najstarsze pochodzą z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Po drugiej stronie iglakowej alejki  znajdują się groby księży emerytów z czasów, kiedy w klasztorze działał dom spokojnej starości dla kapłanów, a także dzieci i ludzi zmarłych w latach okupacji hitlerowskiej.

Wracając z klasztoru chcemy jeszcze odwiedzić pałac w  Obrze. Długo błądzimy po zarośniętym chaszczami, zdziczałym parku, zanim odnajdujemy mocno zrujnowaną  eklektyczną budowlę. Stanowczo nazwa „pałac” jest obecnie mocno na wyrost, choć kiedyś mogło być tu pięknie.016

Wyjeżdżając z Obry odwiedzamy jeszcze drewniany kościółek św. Walentego i znajdującą się przy nim grotę Matki Boskiej z Luords ufundowaną przez parafian w 1958 roku, w setną rocznicę objawienia.

Syte wrażeń estetycznych odjeżdżamy do Wolsztyna, aby tam w restauracji „Europa” pokrzepić nadwątlone siły solidną porcją pierogów.

 

3 uwagi do wpisu “Na cysterskim szlaku – Obra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s