Tropami Tarnowskich- Dzików

Po wizycie  w  Tarnowie udaję się do Dzikowa, gdzie mieści się  kolejna siedziba rodu Tarnowskich.

Po przegranej  z Ostrogskimi  batalii o Tarnów i wyroku Zygmunta Augusta (1571) przyznającym  dobra tarnowskie Konstantemu Ostrogskiemu,  Tarnowscy z linii czchowskiej  na swe nowe gniazdo wybierają   Dzikowo. Tu już w XV wieku powstał obronny zamek dwuwieżowy, który  w 1522 roku Jan Spytko Tarnowski odkupuje od Andrzeja Ossolińskiego. Po bezpowrotnej utracie Tarnowa ( król nakazał Tarnowskim nigdy do sprawy nie wracać) zasiedlili, zaadaptowali na rezydencję i dodatkowo  ufortyfikowali systemem bastionów, pałac w Dzikowie, a  w przyległych dobrach  założyli miasto Tarnobrzeg.

Obecny kształt rezydencja zawdzięcza  Franciszkowi Marii Lanciemu, który w 1830 roku zaprojektował budowlę w stylu neogotyckim, oraz odbudowie po pożarze w 1927, podczas której przydano rezydencji cechy neobarokowe.068 Jest to dwukondygnacyjna budowla , której korpus z dwoma skrzydłami bocznymi tworzą literę „U” ( lub „C” jak kto woli).  Centralne miejsce zajmuje czterokondygnacyjna wieża  bramna z tradycyjnym zegarem, zwieńczona Leliwą –  herbem Tarnowskich.  Błękit tarczy herbowej zastępuje tu lazur nieba.

Drugi zegar, tym razem słoneczny znajduje się w centrum prawego skrzydła. W lewym skrzydle, ze względu na pełnioną przez nie funkcję ( mieści się w nim kaplica zamkowa) jest odmienny układ okien, co nieco zaburza harmonię.

Przed wejściem i nad wejściem do rezydencji znajdują się kolejne  tarcze herbowe…071

072a w łuku portalu napis:

073

Czekam na przewodnika ( zwiedzanie wnętrza tylko w grupach) który, jak się okaże,  jest znakomitym znawcą tematu i prawdziwym pasjonatem…

Na razie rozglądam się po parku, w którym odnajduję resztki fosy, relikty fortyfikacji bastionowych i trochę starodrzewu. Okazuje się, że większość egzotycznych drzew sadzonych z polecenia Tarnowskich niestety nie przetrwała. Część z nich została zniszczona przez żołnierzy radzieckich jesienią 1944, resztę powalił huragan w 1958 roku. W rezultacie dziś jest tylko kilka drzew pamiętających czasy świetności  rezydencji.067

W planach jest rekultywacja dawnego, dziewiętnastowiecznego parku krajobrazowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s