Szydłów – polskie Carcassonne

Szydłów to malownicze miasteczko nieopodal Staszowa. Pierwsze wzmianki o nim sięgają  XII wieku, kiedy to jako wieś królewska, zostaje Szydłów wymieniony w akcie uposażenia kolegiaty Sandomierskiej.

Prawa miejskie otrzymał od króla Władysława Łokietka w 1329. Prawdziwy rozwój miasta związany jest z osobą Kazimierza Wielkiego. Za jego to sprawą miasto zostało otoczone  pierścieniem potężnych murów i powstał warowny zamek.  Z  trzech bram prowadzących niegdyś do Szydłowa do dziś zachowała się jedna – Krakowska.026 Jej górne kondygnacje zostały przebudowane w XVI wieku i zyskały renesansowe cechy stylowe. Mury obronne zachowały się na długości 700 metrów i są wyposażone w blanki i otwory strzelnicze. Do nich przylega dobrze zachowana ruina warownego zamku Kazimierza Wielkiego.148W jej wnętrzu można dopatrzeć się śladów kolejnych kondygnacji151Na północ od zamku w miejscu dawnej baszty znajduje się tak zwany „Skarbczyk” w którym obecnie mieści się biblioteka i muzeum.029Kolejnym zabytkiem Szydłowa związanym z królem Kazimierzem Wielkim jest kościół pod wezwaniem św. Władysława. Jest to świątynia, którą Kazimierz wzniósł w ramach pokuty, nałożonej nań za zabójstwo księdza  Marcina Baryczki.

Kościół jest dwunawowy, z charakterystycznym filarem na środku. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie po pożarze w 1630 roku.022Obok świątyni przebiega Małopolska Trasa Świętego Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która jest odzwierciedleniem średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela związanej z pielgrzymowaniem do grobu świętego Jakuba.  Oznacza ją charakterystyczna muszla.156

Z kościoła św. Władysława niedaleko już do szydłowskiej synagogi. Wzniesiona została pod koniec XVI wieku i jest jedną z najstarszych zachowanych  w Polsce.  Szydłowska bóżnica to równocześnie przykład synagogi obronnej. W XVII wieku dobudowano doń drewnianą przybudówkę tak zwany „babiniec”. Obecnie mieści się w niej muzeum ze stałą wystawą judaików.155

Już za pierścieniem murów miejskich znajdują się ruiny kościoła i szpitala pod wezwaniem Ducha Świętego oraz gotycki kościół Wszystkich Świętych z interesującymi polichromiami.

„Złote lata” Szydłowa przypadały na okres XIV – XVI wieku. Wtedy to miasto rozwijało się prężnie w oparciu o handel i rzemiosło. Już w 1528 roku istniały tak wodociągi i łaźnie miejskie. Niestety kolejne wieki okazały się niepomyślne i przyczyniały się do stopniowego upadku miasta.  W latach 30 XVII wieku  zbuntowane wojska najemne podpaliły Szydłów. Kolejne zniszczenia przyniósł „potop” szwedzki i najazd Rakoczego.

Mimo tak interesującej historii obecnie Szydłów sprawia przykre wrażenie sennej mieściny. Ożywia się tylko w dniach  „święta śliwki”  bo okolice Szydłowa słyną z śliwowych sadów no i produkowanej z nich śliwowicy, która skutecznie konkuruje z  „łącką „.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s