Fundacje Ossolińskich – kolegiata w Klimontowie

Podążając śladami rodziny Ossolińskich z Ujazdu trafiam do Klimontowa. Moim celem jest kolegiata pod wezwaniem św. Józefa, świątynia ufundowana w 1637  ( budowa 1643 – 1650), przez przyrodniego brata Krzysztofa, kanclerza Jerzego Ossolińskiego.116

Kościół jest jedną z najoryginalniejszych i najpiękniejszych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Zaprojektowany przez Wawrzyńca Senesa, został wzniesiony  w latach 1643 -1650, na planie elipsy z krótkim prosto zamkniętym prezbiterium. Swą formą nawiązuje do kościołów włoskich: Santa Maria della  Salute w Wenecji i Santa Anna dei Palafrenieri w Rzymie. Niestety z powodu śmierci Jerzego Ossolińskiego inwestycję musiano przerwać. Wieże, przedsionek i kopułę ukończono dopiero w XVIII wieku.

Nad wejściem, flankowanym przez dwie czworoboczne wieże, umieszczono posągi patrona świątyni św. Józefa i czterech Ewangelistów oraz napis ” Ite ad Joseph”.098Wewnątrz kolegiaty , wokół eliptycznej części centralnej, biegnie obejście na które otwierają się przyścienne wnęki ołtarzowe. Na piętrze nawę i prezbiterium obiega  galeria emporowa.107 Nad nią, w części  nawowej, rozpięta jest wspaniała kopuła zdobiona polichromią.103  Wystrój wnętrza  to ołtarze,106 ambona 104 piękny chór muzyczny   ozdobiony herbem Ossolińskich Toporem i  organy zwieńczone figurami króla Dawida grającego na harfie i aniołów.105 Wystroju dopełniają barokowe portale i widoczne w prezbiterium wspaniałe stiuki autorstwa Jana Baptisty Falconiego wykonane przed 1647 rokiem.108 i epitafia.110Nieco inny klimat ma kruchta, pokryta rokokowymi polichromiami.115Nieopodal świątyni znajduje się dawny dworek infułatów z 1758 roku, przebudowany ok 1800, obecnie pełniący rolę plebani.100A poza terenem kościoła od strony zachodniej, w miejscu, w którym znajdowało się ufundowane przez J. Ossolińskiego schronisko dla starców, usytuowana jest mała kapliczka św. Józefa.117 Wzniesiona z ciosu kamiennego i cegły, otwarta czterema arkadami pilastrowymi przez które widoczna jest, ustawiona na wysokim postumencie, kamienna figura św. Józefa z dzieciątkiem na rękach. Posąg  i kaplica datowane są na IV ćw. XVIII wieku.

 

4 uwagi do wpisu “Fundacje Ossolińskich – kolegiata w Klimontowie

  1. No właśnie. Niby wszystko „gra” barok przy baroku, a jednak wyposażenie sprawia wrażenie zbyt „ciężkiego”. Może to kwestia zbyt silnego kontrastu między kolorami stolarki a ścian?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s