Teatr castingowy znowu w akcji czyli „Moralność Pani Dulskiej”

Piątkowy wieczór spędziłam na spektaklu sztuki G. Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Wystawiał ją na scenie DK „Dąbrówka” zespół Teatru Castingowego mplusm. Premierowe przedstawienie zgromadziło liczną publiczność, sala była pełna.

Miejscem akcji  sztuki, zgodnie z pierwowzorem, jest Lwów, Felicjan”spaceruje” na Wysoki Zamek, nie na Kopiec Kościuszki. Tekst  (z pewnymi skrótami) został odtworzony wiernie, gdyż jak to w przemowie zaznaczyła pani reżyser Anna Szymczak, wprawdzie wszystko można „odczytać po nowemu” ale nie wszystko warto. Gorzka ironia, obnażająca kołtuńskie wady, jest niestety ciągle niepokojąco na czasie.

Muszę przyznać, że ze wszystkich do tej pory oglądanych przeze mnie spektakli wystawianych przez ten zespół, „Moralność” podobała mi się najbardziej.  Może to zasługa stylowych kostiumów, może  współczesnych „smaczków” ( Dulska, grana brawurowo przez Izę Ławniczak np. fachowo wciąga „działkę”, a Hanka -Klaudia Baranowska, ciągnie kaloryfer), a na pewno  doskonałego tekstu, że bawiłam się świetnie.

Mam wrażenie, że zespół „rozkręca” się ze spektaklu na spektakl. Na granicy groteski, brawurowo, gra Hesię Paulina Przybył, a w kontrapunkcie, Joanna Mikołajewska jako Mela, zgrabnie uderza w melancholijno – sentymentalne tony. Doskonale poradziła sobie z rolą Hanki Klaudia Baranowska, nadając postaci komediowe emploi. Świetny jest też Tadeusz Sławomir Lisiecki w roli Dulskiego.

Klimat spektaklu podtrzymuje pomysłowo rozwiązana scenografia (dzieło Izabelli Hołosyniuk i Barbary Gozdeckiej) oraz muzyka sięgająca do międzywojennych przebojów.

Spektakl jest bardzo sprawnie zrealizowany i mogę go „z czystym sumieniem” wszystkim polecić.

5 uwag do wpisu “Teatr castingowy znowu w akcji czyli „Moralność Pani Dulskiej”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s