Pewnego pogodnego, wiosennego dnia odwiedziłam Żnin, miasteczko o długoletniej tradycji, położone na dawnym bursztynowym szlaku. Okolica urzeka intensywnie żółtymi polami rzepaku ( wszak Kruszwica niedaleko), bujną zielonością i lśniącymi w słońcu taflami jezior. Pałuki to idealne miejsce dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek. Zarówno amatorzy jazdy konnej i rowerowej, jak i miłośnicy wszelakich sportów wodnych znajdą tam doskonale warunki do uprawiania swych pasji. Niekoronowaną stolicą tego regionu jest Żnin.
W centrum miasta na rynku króluje gotycka baszta, która jest pozostałością po XV wiecznym ratuszu. Obecnie znalazł w niej miejsce Oddział Muzum Ziemii Pałuckiej. Kolejny oddział tej placówki eksponuje swoje zbiory w dawnym budynku magistratu.
Domy wokół rynku udekorowane są banerami z przetłumaczonymi cytatami poezji Klemensa Janickiego. Ten renesansowy humanista i poeta przyszedł na świat w Januszkowie pod Żninem i mieszkańcy miasta w ten oryginalny sposób uczcili pięćsetną rocznicę jego urodzin.
Dynamiczny rozwój miasta hamowały pożary, zarazy i wojny, w związku z tym niewiele pozostało w nim zabytków. Ale jest w Żninie kilka urokliwych miejsc, jak choćby park nad Gąsawką, XIX wieczny gmach sądu, dworek sufraganii, należący kiedyś do biskupa Stefana Łubieńskiego, czy świątnia św. Floriana.
Ten gotycki kościół zbudowano w XV wieku, w miejscu wcześniejszego, trzynastowiecznego romańskiego. W XVIII wieku świątynia została przebudowana staraniem biskupa Łubieńskiego i otrzymała cechy barokowe. W środku przyciąga wzrok gotycka grupa Grupa Ukrzyżowania, umieszczona na belce tęczowej. Nieopodal kościoła znajduje się urokliwa plebania.
Niezmiernie ciekawa jest postindustrialna architektura Żnina. Na terenach dawnej cukrowni ma powstać nowoczesny kompleks mieszczący hotel, spa, basen z tropikalną wyspą, centrum konferencyjne. Budynki powstały w latach 1893 – 1894 kiedy to, zawiązała się, z inicjatywy okolicznych ziemian spółka, która uchwaliła powstanie cukrowni.
Zakłady cukrownicze zostały wyłączone z działalności w 2004 roku i od tego czasu były niezagospodarowane. Tym bardziej cieszy fakt, iż obecnie znalazły inwestora z pomysłem, który wykorzysta zarówno budynki jak i walory turystyczne Żnina i okolic.
Nieopodal cukrowni usytuowane jest muzeum kolejki wąskotorowej. Niestety okoliczne tereny też pilnie wymagają rewitalizacji…
Bardzo ciekawe miejsce odwiedziłaś 🙂
PolubieniePolubienie
Tak, Żnin warty jest odwiedzenia 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
chyba niedawno przejeżdżałem, byłem w Szubinie i Łabiszynie
PolubieniePolubienie
O! Fajnie. A gdzie zdjęcia z wyprawy?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Niestety nic nie uwieczniłem brak czasu
PolubieniePolubienie
Szkoda 😦
PolubieniePolubione przez 1 osoba