Kościół św. Katarzyny w Smogulcu

Drugim powodem (po dworze Hutten Czapskich) dla którego warto odwiedzić Smogulec jest piękny kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.  Został on wzniesiony z fundacji  Jana Wierzbięty Smoguleckiego, w latach 1617 – 1619. Renesansowa świątynia usytuowana jest na wysokiej skarpie i dosłownie góruje nad miejscowością.IMG_7223  Od strony prezbiterium do świątyni prowadzi trójdzielna ceglana brama.IMG_7241Do wejścia głównego wiedzie urocza, pnąca się pod górę, alejka ze stopniami.IMG_7227

Idąc pod górę  staję przed portalem z figurą patronki kościoła.IMG_7245Do lewej nawy, w latach 1876 – 1879 została dobudowana kaplica grobowa ówczesnych właścicieli Smogulca, hrabiów Hutten Czapskich. Zaprojektował ją  Zygmunt Gorgolewski, znany lwowski architekt. Jego projektu jest również zwieńczenie wieży, do którego inspiracją była Wieżą Srebrnych Dzwonów z katedry wawelskiej.IMG_7214Niestety kościół podczas mojej wizyty był zamknięty, nie mogłam więc zobaczyć renesansowego ołtarza głównego ozdobionego obrazami i figurami pochodzącymi ze szkoły włoskiej,  wykutego w piaskowcu chóru, polichromii na ścianach i sklepieniu. Ale i tak, smogulecki kościół mogę zaliczyć do najciekawszych, z tych które ostatnio odwiedziłam.

Dodatkową  i zupełnie niespodziewaną przyjemnością okazała się łąka nieopodal kościoła, pokryta białymi gwiazdkami margarytek. Nie było kogo zapytać o zgodę na zebranie bukietów, więc „rozgrzeszyłyśmy się” z Szefcią stwierdzeniem, że pewnie i tak lada moment łąką zostanie skoszona.  I chyba nie zaciążyło na nas żadne przekleństwo, bo kwiaty wyjątkowo długo ozdabiały mi pokój, przypominając wizytę w Smogulcu.

 

3 uwagi do wpisu “Kościół św. Katarzyny w Smogulcu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s