„Ogród na rozstajach” – atrakcje Ponidzia

W Młodzawach Małych, oprócz kościoła autorstwa Kacpra Bażanki, kryjącego cudowny obraz, znajduje się jeszcze jedna przyciągająca turystów atrakcja.

Kiedy już nacieszyłam wzrok urokami świątyni, udałam się do domostwa państwa Kurczynów aby odpocząć, po szybkiej wędrówce,  w  ich ogrodzie – parku.IMG_7497

„Ogród na rozstajach ” bo taką nazwę nosi duma państwa Zofii i Tadeusza Kurczynów, położ ony jest na północnym zboczu lessowego pagórka. Dzięki temu ma układ tarasowy, co pozwala na  ciekawe aranżacje  i podziwianie roślinności z różnych wysokości. Tłem dla ogrodu są ponad stuletnie drzewa, pomiędzy które wkomponowano kępy roślin ozdobnych.IMG_7477 Dominują wśród nich gatunki rodzime oraz rośliny polne .Nieregularne plamy barwne na tle  soczystej zieleni starannie przystrzyżonej trawy, przywodzą na myśl ogrody angielskich wiejskich posiadłości. Oszałamiający efekt wspomagają jeszcze lustra wody  licznych oczek i strumyków. IMG_7481 W zieleń wkomponowane są elementy   drewna i kamienia,  niektóre ukształtowane przez naturę, inne przez człowieka. Pełnią  one w ogrodzie funkcje nie tylko ozdobne, ale i użytkowe.

Na szczycie pagórka ( różnica poziomów 18 metrów) usytuowana jest letnia kawiarenka, w której oprócz tradycyjnych napojów chłodzących, można spróbować autorskich koktaili warzywno – owocowych np. z zielonej pietruszki. Ja jednak decyduję się na mrożoną kawę. Szybki marsz do kościoła i z powrotem, w ponad 30 stopniowym upale, nieco mnie nadwątlił, organizm domaga się kofeiny. Sącząc zimny napój podziwiam ten ogród stworzony z pasji i pielęgnowany z miłością.IMG_7479

Powoli schodzę z górnego tarasu ogrodu.  Na najniższym poziomie, nieco z boku, znajdują się woliery z ptactwem, wśród którego króluje biały paw. Ogród na rozstajach cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, na parkingu porócz miejscowych rejestracji można zauważyć i te, z najodleglejszych krańców Polski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s