Pałac Żółtowskich w Głuchowie – wielkopolskie rezydencje.

Pazdziernikowy poniedziałek w niczym nie przypominał „złotej jesieni”. Grube niczym kożuch, stalowoszare chmury wisiały niemal nad głową. Deszcz smagał swoimi strugami wszystko i wszystkich.  Pogoda, że tylko zaszyć się w domu, a tu zaplanowany na wtorek wyjazd. Wprawdzie Szefcia miłosiernie zastrzegła, że ja jechać nie muszę, ale przypomniałam jej, że po pierwsze jesteśmy teamem, po drugie pogoda nie zwalnia od obowiązków służbowych, po trzecie muszę, bo chcę!

Od dawna jestem pewna że Szefowa ma układy „z górą” No może nie z samym naczelnym, ale z jakimś centralnym menago od pogody musi być w świetnych stosunkach. We wtorek od rana błękitne niebo i piękne słońce. Pytana  o ten fenomen  Szefowa tylko uśmiecha się tajemniczo i mówi „kto zasłużył ten ma”. W wyśmienitych humorach ruszamy.

Leżące na pojezierzu poznańskim Głuchowo jest wsią, która na przestrzeni wieków często zmieniała właścicieli. w 1251 roku została nadana klasztorowi Cystersek z Owińsk.  potem przeszła na własność Joannitów z Poznania. W XVI wieku posiadłość została sprzedana świeckim nabywcom, Dłuskim, którzy z kolei odstąpili majątek Zadrowskim. Kalejdoskop właścicieli trwał przez kolejne stulecia. Głuchowo przechodziło kolejno w ręce Trabczyńskich,  Boguckich, Roztworowskich, Kołaczkowskich, Gliszczyńskich, Knolle von Knoll, Jaraczewskich. Dopiero w końcu XIX wieku majątek kupił Stefan Żółtowski z Kadzewa i tu przeniósł rodową siedzibę.  W rękach tej rodziny Głuchowo pozostało do II wojny światowej.

Pierwszą, parterową rezydencję wzniesiono tu prawdopodobnie w końcu XVII wieku i sukcesywnie ja w ciągu następnych stuleci rozbudowywano.  Stefan Żółtowski przebudował ją całkowicie, prawdopodobnie według własnego projektu w 1879 roku, choć na tablicy herbowej widnieje data 1882.img_8403

Powstał piętrowy budynek z użytkowym poddaszem i bocznymi parterowymi przybudówkami. W części frontowej dodano  czterokolumnowy portyk w wielkim porządku zwieńczony murem attykowym na którym umieszczono tablicę z kartuszem herbowym Żółtowskich – Ogończyk.  Elewację ogrodową zdobi ryzalit. Całość przekryta jest jednopołaciowym dachem. img_8407

Po Stefanie Głuchowo objął jego młodszy syn, Henryk, który jako bezdzietny adoptował swego bratanka i około 1930 roku przekazał majątek w jego ręce. Marceli Żółtowski wraz z żoną, Różą z Turnów, mieszkali w Głuchowie do 1939 roku.

Ostatni przedwojenny właściciel, Marceli Żółtowski wmurował  w portyk, na wysokości pierwszego piętra, balkon.  Sam pan Marceli, niestety, nie nacieszył się rezydencją. Walczył w kampanii wrześniowej i dostał się do sowieckiej niewoli. Zginął w Katyniu. W czasie II wojny w majątku gospodarowali Niemcy. Po wojnie, upaństwowione dobra, dzierżyły PGRy.

Obecnie Głuchowska rezydencja ma prywatnego właściciela, najprawdopodobniej nie spokrewnionego z przedwojennymi posiadaczami Głuchowa.img_8406

Podczas mojej wizyty w Głuchowie w pałacu trwał właśnie remont, więc nie udało mi się zajrzeć do środka. Żałuję, bo we wnętrzach  zachowała się polichromowana dekoracja sztukatorska oraz stolarka okienna i drzwiowa. Przy dekoracji pierwszego piętra podobno pracował Piotr Potworowski.

Przy pałacu zachowały się dwie oficyny, stajnia i zabudowania gospodarskie. Całość znajduje się w rozległym parku krajobrazowym. Na terenie posiadłości znajduje się „Karczma przy pałacu” mieszcząca się w starym, zaadaptowanym do potrzeb gastronomii, budynku.img_8411

Niestety, nie zdążyłyśmy pojechać do kolejnej rezydencji Żółtowskich tej w Jarogniewicach. Ale jak powiada Szefcia „coś trzeba sobie zostawić na pózniej”.

Następnego dnia (jak również przez kolejne tygodnia) padało. No w końcu był to czas pracy w Poznaniu…

 

 

4 uwagi do wpisu “Pałac Żółtowskich w Głuchowie – wielkopolskie rezydencje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s