Ostroróg cd.

Moja Szefowa to kobieta z charakterem.  Nie mogąc pogodzić się z tym, że wnętrze ostrorogskiego kościoła zobaczymy (w najlepszym razie) tylko przez kratę, zawczasu  uruchomiła swoje kontakty.  Wskutek jej interwencji  specjalnie dla nas kościół otworzono.

Widziałam wiele pięknych sakralnych wnętrz, ale mimo to, widok ostrorogskiego zrobił na mnie kolosalne wrażenie.  Piękne, jednolite stylowo, bogate, ale nie przeładowane.img_8735

Nie wiem na czym najpierw skupić wzrok. Wspaniałe elementy wyposażenia w stylu rokoko i Ludwika XV walczą  o prymat z niepowtarzalnymi polichromiami na stropach.

Zaczynam od nawy głównej. W  centrum ołtarza głównego umieszczony jest pochodzący z połowy XVII wieku obraz św. Jakuba w srebrnej, barokowej sukience.  Obraz jest przeniesiony z kościoła w Piaskowie, gdzie miał status „cudownego”. Podobno pewnej pracującej na polu w dzień świąteczny kobiecie,  za karę, iż nie szanuje dnia świętego, sierp którym żęła, wrósł w dłoń. Dopiero modlitwa przed cudownym obrazem i udział w mszy świętej w dniu św. Jakuba sprawiły, iż narzędzie odpadło. Tyle legenda…

Po obu stronach ołtarza, przy triadzie kolumn, stoją posągi wyobrażające  św.Piotra i Pawła. Ołtarz zdobią także figury Jana Chrzciciela oraz aniołów a także obraz przedstawiający wniebowzięcie NMP.

Oprócz tego w kościele znajdują się cztery rokokowe ołtarze boczne, wśród których wyróżnia się ten po prawej stronie z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej z dzieciątkiem.

Nie mogę oderwać wzroku od przepięknych polichromii pokrywających strop kościoła. img_8755-001W nawie głównej to sceny z życia Jana Chrzciciela, w nawie południowej historie z życia Marii Panny, w północnej sceny z Księgi Rodzaju.img_8749-001

Na ścianach naw bocznych znajdują się stacje Drogi Krzyżowej, których autorstwo przypisuje się  hrabiemu Franciszkowi Kwileckiemu, absolwentowi wydziału rzezby na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Paryskiej.img_8751

Urody kościelnego wnętrza dopełnia, oparty na łukowatej arkadzie,  chór muzyczny z XVIII wiecznymi organami klasy koncertowej.img_8754 Dzięki uprzejmości pani, która nas wpuściła mamy okazję zaglądnąć także do  obu zakrystii.

Długo jeszcze mogłybyśmy przyglądać szczegółom wyposażenia, ale nie chcemy nadużywać cierpliwości naszej przewodniczki. Serdecznie jej dziękujemy za poświęcony czas i za estetyczne wzruszenia, których w tym niesamowitym wnętrzu doznałyśmy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s