Kościół w Wirach

Pierwszy w tym roku wyjazd służbowy miał nietypową oprawę.  Sypnęło śniegiem. Dyrektor techniczny w trosce o bezpieczeństwo Pani Prezes (i moje przy okazji) zaoferował nam swój samochód i umiejętności kierowcy.  Oczywiście nie omieszkałyśmy skorzystać ze wspaniałomyślnej oferty. Dzięki niej mogłyśmy uruchomić  mobilne biuro, podpiąć laptopa, rozłożyć się wygodnie. img_8859   Po drugie zaś, nie upiekłam żadnego ciasta, gdyż okazało się, że „wypotrzebowałam” cały zapas proszku do pieczenia.  Było to dla mnie (i  nie tylko) sporym zaskoczeniem. Ale, żeby nie narazić się na zarzut, iż nie przygotowałam się do pracy, zabrałam drożdżowe paszteciki i bulion w termosie.

Wyjazd trzyosobowy nie odbiegał specjalnie (pomijając komfort jazdy) od dwuosobowego. Dyrektor techniczny skupiony na prowadzeniu i laptopie  nie zwraca większej uwagi na nasze z Szefką postoje przy zabytkach.

Tak więc nie zdziwił się wcale, kiedy w Wirach  wysiadłam aby porobić zdjęcia tutejszej świątyni.img_8855Choć świątynia jest stosunkowo nowa, historia parafii sięga prawdopodobnie XIII wieku. Wiadomo, że w XVI wieku istniał tu drewniany kościół, który w połowie XVII wieku remontowano dzięki staraniom Anny Zbijewskiej. Remont chyba nie był najsolidniej przeprowadzony, gdyż świątynia runęła w 1737 roku.

Na jej miejscu staraniem wojewody kaliskiego i Anny z Radomickich Działyńskich wzniesiono nowy, także drewniany kościół. Okazał się on jednak zbyt mały na potrzeby rozrastającej się parafii. Rozebrano go więc i rozpoczęto budowę większego, murowanego. Prace nad nową świątynią ukończono w1900 roku. Powstała trójnawowa budowla w stylu neoromańskim.  Jej bryłę urozmaica transept i absyda zamykająca nawę główną. img_8858 Wyposażenie – ołtarz i ambona również reprezentują styl neoromański, poza tym w kościele znajdują się XVII wieczne obrazy. Niestety, nie mogłam się o tym przekonać naocznie, świątynia była zamknięta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s