Kościół w Jeziorkach

Przy wjezdzie do Jeziorek  wita mnie   ciekawa, neoromańska budowla.img_8875

To wybudowana przez  właściciela Jeziorek H. Tiedemanna (o którym szeroko i długo napiszę w kolejnym poście)  ewangelicka kaplica, która miała służyć niemieckim rodzinom sprowadzonym  do Jeziorek przez  dziedzica.

Budynek wzniesiony z czerwonej cegły i głazów narzutowych. Otrzymał  plan regularnego kwadratu z czterema prostopadłościennymi przybudówkami. Dwie z nich tworzą kruchtę i prezbiterium, dwie boczne kaplice. Każda ze ścian świątyni  i przybudówek zwieńczona jest trójkątnie oraz nakryta osobnym dwuspadowym dachem, co daje bardzo ciekawy efekt. Na skrzyżowaniu  dachów usytuowana jest  wieżyczka przekryta strzelistym, ostrosłupowym hełmem z koroną.  Niegdyś kościółek kryty był łupkiem, obecnie blachą.

Najbardziej ozdobna jest fasada. Wejście flankują dwie półokrągłe wieżyczki przekryte stożkowatymi hełmami. W bogato rozglifionym  portalu widnieje data budowy 1876 -1877 umieszczona w stylizowanym trójłuku. Nad wejściem umieszczono galeryjkę arkadowych otworów przedzielonych kolumienkami. W trójkątnym szczycie ściany mieści się czterolistna rozeta.img_8873Od 1935 roku kościół funkcjonuje jako katolicki. Wtedy to otrzymał wezwanie św. Teresy.

Niestety mogę obejrzeć go tylko z zewnątrz. Solidna kłódka na żelaznej sztabie pozbawia mnie złudzeń. Szkoda, bo we wnętrzu jest podobno oryginalne wyposażenie i interesujące  polichromie .

W przykościelnym ogrodzie znajduje się kamień, upamiętniający przemarsz przez Jeziorki więzniów  ewakuowanych  w styczniu 1945 roku z obozu w Żabikowie.

Obok kościoła znajduje się budynek dawnej szkoły zbudowanej przez Tiedemanna dla dzieci polskich robotników. W całej niewielkiej wsi (niecałe 500 mieszkańców) dominuje zabudowa  typu „czworaki”sprzed I wojny światowej. Vis a vis świątyni usytuowany jest młyn, postawiony w 1937 roku, przez kolejnego właściciela majątku, Stefana Dąbrowskiego ( o nim również w kolejnym poście). Młyn został wyposażony w super nowoczesne (na owe czasy) urządzenia szwajcarskiej firmy braci Bruhler. Podobno działają do dziś.

Wracając  obchodzę jeszcze budynki dawnego folwarku. Zbudowane  zostały solidnie, z pruską dokładnością, więc w większości służą do dziś.img_8871

Przede mną zwiedzanie jeziorkowskiego pałacu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s