Mosdorf. Rekonstrukcja -spektakl w Teatrze Nowym

Na „ósmomarcowy” wieczór zostałam zaproszona do teatru. Nie ukrywam, że ten prezent sprawił mi wielką przyjemność. Tytuł sztuki niewiele mi mówił,  nie wiedziałam, kim był jej bohater.  Z tym większą ciekawością czekałam na spektakl.

Sztuka jest próbą rekonstrukcji biografii Jana Mosdorfa, filozofa i kontrowersyjnego polityka okresu międzywojennego. We wprowadzeniu, osoba głównego bohatera zestawiona jest z Adolfem Hitlerem, z którym łączy go marzenie o wielkim, silnym państwie  i skrajny antysemityzm. Jana Mosdorfa poznajemy najpierw jako młodego chłopca,  potem studenta, doktoranta profesora Tatarkiewicza. Następnie  jako twórcę faszyzującego ruchu politycznego, przywódcę Młodzieży Wszechpolskiej, założyciela ONRu, a na końcu więznia  KL Auschwitz. Możemy obserwować jak polaryzowały się jego poglądy i jak u schyłku życia przewartościował swoje przekonania.

Ciekawym zabiegiem jest włączenie w akcję współczesnych tekstów ksenofobicznych, antysemickich, nietolerancyjnych. A także prowokacyjna wypowiedz ” z widowni” w obronie polityki Mosdorfa. Wplatane w tło video przebitki z wieców Młodzieży Wszechpolskiej przypominają, że problem nie zginął wraz z upadkiem faszyzmu. Stwierdzenie, że wojna nie rozstrzyga, kto ma racje, ale wskazuje kto ma odejść, powinno być ostrzeżeniem przed zbyt emocjonalnym podążaniem  za charyzmatycznymi przywódcami…

Podczas spektaklu rozdawane są odbitki „Sztafety”, organu prasowego ONR, z 14 maja1934 roku. Egzemplarz, wraz z otrzymaną różą  zabieram do domu.

Sztukę  napisał i wyreżyserował Beniamin Bukowski a wystawił zespół Teatru Nowego w Poznaniu. Gorąco  ją wszystkim polecam. Mimo, że tematyka nie należy do najlżejszych, spektakl ogląda się bardzo dobrze, półtorej godziny mija nie wiadomo kiedy…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s