Pałac von Zeydlitzów w Śródce. Wielkopolskie rezydencje

Wiosna w pełni. Dookoła jak okiem sięgnąć rozciągają się intensywnie żółte rzepakowe pola. W powietrzu unosi się słodki zapach wydzielany przez kwiaty tej pożytecznej rośliny. A my ruszamy do Śródki, a raczej do stojącego w niej pałacu. Tu mała dygresja. W Poznaniu też jest Śródka, dzielnica  o której kiedyś napiszę, ale dzisiaj  będzie o tej, w gminie Chrzypsko. W niewielkiej Śródce znajduje się oryginalne założenie pałacowe, należące niegdyś do Carla von Seydlitza. Zostało ono zaprojektowane przez uzdolnionego architekta z kręgu K. F. Schinkla. Budynek zbudowano w latach  1858 – 1861 i nadano mu formę neogotyckiego zamczyska.  Coś ostatnio „wzięło” mnie na neogotyk…Elewacja pałacu składa się z niższego korpusu głównego i ustawionych doń prostopadle dwóch skrzydeł  bocznych.  Skrzydła są nierównej wysokości przez co bryła nabiera ekspresji. Każda z części nakryta jest osobnym, płaskim dachem, ukrytym za wysokim krenelażem . Wśród blankowania skrzydła północnego umieszczono herb von Seydlitzów – Kurzbach (Korzbok – trzy ryby). Parterowa część centralna mieści okazały ganek poprzedzony wachlarzowo rozchodzącymi się schodami, ujętymi  balustradami. Centralną oś ganku zajmuje, zamiast zwyczajowych okazałych drzwi, półkoliście zakończona nisza.  Wejście  z ganku do budynku umieszczono nietypowo z boku.

Elewację ogrodową zdobi taras umieszczony na skrzydle południowym.

Po 1900 roku, z inicjatywy Gustawa von Seydlitza i jego żony, Marii von Sander z pobliskich Charcic, dokonano w pałacu pewnych zmian. Wtedy to przebudowano elewację frontową a  do skrzydła południowego dodano parterową siedmioboczną przybudówkę. Metamorfozie uległ też szereg wnętrz. W zasadzie bez zmian pozostało tylko skrzydło północne.

We wnętrzach mój zachwyt budzą oryginalne piece.i kominki ozdobione herbem von Seydlitzów.Reprezentacyjne pomieszczenia na  parterze skrzydła południowego, mieszczą jadalnię, pokój kredensowy.

Pałac usytuowany jest w pięknym, wykorzystującym zróżnicowanie terenu, parku krajobrazowym założonym w połowie XIX wieku. Na łące pasą się  płowe krowy. Miły dla oka obrazek jest zapewne świadomym nawiązaniem do hodowanego tutaj przez von Seydlitzów, bydła rasy oldenburskiej. Całe otoczenie jest starannie utrzymane. Spacer po parku dostarcza wielu estetycznych wzruszeń. Po drugiej stronie szosy znajdują się budynki gospodarcze majątku.

Od 1763  do 1945 roku Śródka należała do rodziny von Seydlitz. Ciekawostką jest fakt, że przedstawiciele tego rodu trzykrotnie żenili się z Polkami, co stanowi prawdziwy ewenement w stosunkach polsko- niemieckich owych czasów. Najpierw senior rodu Sigismund von Zeydlitz pojął za żonę córkę poprzedniego właściciela Śródki, Konstantego Kurnatowskiego. Ich syn, Konstanty ożenił się z Ludwiką z Dziembowskich, a wnuk Karol z Seweryną z Dziembowskich. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Karol Erdmann von Seydlitz zmarły w 1944 roku. Po wojnie  dobra w Śródce przejął Skarb Państwa i przekazał w gestię PGRu. Obecnie pałac ma prywatnego właściciela, który urządził w obiekcie hotel i restaurację.

9 uwag do wpisu “Pałac von Zeydlitzów w Śródce. Wielkopolskie rezydencje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s