Kamionna -Kościół

Kamionna jest obecnie wsią, ale niegdyś była miastem i to takim, któremu dwukrotnie nadawano prawa miejskie. Do dziś został jej herb, składający się Nałęcza (herbu Prusimowskich, właścicieli Kamionnej)i klucza.

Kiedy przejeżdża się przez wieś trudno nie zauważyć stojącego w niej kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP. Świątynia, usytuowana na skraju głębokiej doliny  rzeczki Kamionki, przykuwa uwagę swoim efektownym, trójstopniowym szczytem.

Powstała w 1499  roku, z fundacji Mikołaja Kamieńskiego, świątynia to  nieotynkowana budowla ceglana, jednonawowa z przylegającą doń wieżą – dzwonnicą. Najbardziej efektowną częścią kościoła jest wspaniały schodkowy  szczyt, otynkowany i bogato dekorowany ceglanymi obramieniami i fryzami. Kościół jest jednonawowy, orientowany, posiada wieżę- dzwonnicę nakrytą ceglanym hełmem. Wiszący na niej dzwon pochodzi z XVI wieku.

Niestety kościół otwierany jest tylko w godzinach mszy, więc nie mam możliwości obejrzenia go od środka.  Wielka szkoda, bo wyposażenie jest podobno niezwykle bogate i  stylowe. Przykre, że w zasadzie jedynie mieszkańcy Kamionnej mogą podziwiać późnogotyckie stalle, barokowy ołtarz z kurdybanowym antepedium, rokokową ambonę i zabytkowe obrazy.

Pozostaje mi więc tylko obejście kościoła dookoła i obejrzenie wmurowanych w  ściany kul armatnich, pozostałości po wojnach szwedzkich. To, między innymi, z powodu wojen szwedzkich świątynia czasowo popadła w ruinę a potem została wyremontowana przez rodzinę Prusimskich. Stojąc przy okalającym kościół murze oporowym spoglądam na roztaczający się widok.Jest co podziwiać! Panorama doliny Kamionki jest niezwykle malownicza. Ale to nie wszystkie atrakcje.

dscn2343

Zatrzymuję się na chwilkę przy kamieniu milowym z pierwszej połowy XIX wieku. Niegdyś ustawiony był przy szosie Poznań – Berlin i znaczył odległość 7325 metrów czyli jednej mili pocztowej. W 2002 roku przeniesiono go w pobliże kościoła, by lepiej wyeksponować ten zabytkowy słup milowy.

Z Kamionną wiąże się osoba Wojciecha Konstantego Brezy, który był (do spółki z bratem Adamem) jej właścicielem w 2 połowie XVII wieku. Wojciech Breza zaczynał swą karierę tylko jako kucharz (co prawda królewski) ale błyskawicznie awansował najpierw na łowczego poznańskiego a następnie (w 1692 roku) został wojewodą poznańskim. Często posłował na sejmy, na których był zagorzałym obrońcą „złotej wolności szlacheckiej”. Prywatnie znany  z tego, że był bratankiem  Barbary Brezianki z Chalina, najprawdopodobniej potrójnej morderczyni swych kolejnych mężów. Pisałam o niej obszernie w poście o dworze w Chalinie.

Sam Wojciech, mimo trzykrotnego ożenku (z Jadwigą Denhoffówną, Anną Konstancją Wejherówną, Teresą Konstancją Opalińską) dzieci nie miał.  W 1670 roku miasto ( wtedy Kamionna miała prawa miejskie) wraz z okolicznymi wsiami (Debrzno, Kolno Popowo) sprzedał Janowi Prusimskiemu herbu Nałęcz. Antoni, ostatni z rodu Prusimskich, za udział w powstaniu kościuszkowskim, został ukarany przez króla Prus konfiskatą dziedzicznych dóbr, które już nigdy nie wróciły do rodziny. W czasie zaborów Kamionna należała do Prus i dopiero traktat wersalski w 1920 roku przywrócił ją Polsce.

O innych ciekawych miejscach związanych z Kamionną ma nadzieję jeszcze kiedyś napisać.

 

3 uwagi do wpisu “Kamionna -Kościół

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s