Inowrocław raz jeszcze

Tego dnia kończymy pracę w Inowrocławiu. Zostaje nam do dyspozycji wolne popołudnie. Cieszymy się z tego i postanawiamy „ruszyć w miasto”. Chwilę zastanawiamy się czy wybrać „solanki” czy centrum. Wygrywa opcja „centrum” czyli rynek, deptak i okolice.

Zaczynamy od obiadu, oczywiście w „Różach, fiołkach i aniołkach”. To nasz ulubiony inowrocławski lokal. Mamy szczęście, restauracja jest prawie pusta, nic nie przeszkadza nam więc cieszyć się „pierwszym łykiem piwa” i oczekiwaniem na zamówione pierogi „z pieca”. Tradycyjnie, każda z nas bierze inne, aby potem wymienić się połową. Podwójna przyjemność za tę samą cenę. Zgodnie stwierdzamy, że jak zwykle, oba rodzaje są  są znakomite.

Bez wyrzutów sumienia z powodu spożytych kalorii wyruszamy na rekonesans miasta. Co się zmieniło od naszej ostatniej tu wizyty?

Ano rynek wypiękniał. Ustawiono na nim ogródki z parasolami, które cieszą się dużym powodzeniem. Podobnie jak „tańcząca fontanna” nawiązująca swą formą do solnych kryształów. Nieopodal fontanny ” przechadza się” sama pani Jagiełłowa czyli Jadwiga Andegaweńska. Posąg królowej Jadwigi nie bez przyczyny znalazł się na inowrocławskim rynku. To właśnie w inowrocławskim kościele św. Mikołaja doszło do spotkania Jadwigi  Jagiełły z wysłannikami zakonu krzyżackiego. Według legendy przekazanej przez Długosza i skwapliwie powtarzanej, podczas niego miały paść prorocze słowa królowej : ” jeszcze pókim żyję, Bóg wzdraga się was ukarać za wszystkie popełnione przez was zbrodnie, jednak po mojej śmierci Bóg, dłonią mojego męża, króla Władysława ukarze was i będzie to cios śmiertelny…”

Jadwiga bywała w Inowrocławiu kilkukrotnie. Jej herb, andegaweńską lilię umieszczono w herbie miasta a ją samą, w 2008 roku uczyniono patronką Inowrocławia.  Na deptaku spotykamy kolejnego „żaczka”. Podobno jest ich w mieście 5.  Swoimi „krasnalami” Wrocław zapoczątkował prawdziwą figurkomanię. Są już „bachusiki” w Zielonej Górze, są” lewki” w Gdańsku, w Gnieźnie pojawiły się „króliki”… Szkoda, że władze miast korzystają z „gotowców” zamiast trochę wysilić inwencję i znaleźć swój własny sposób na promowanie miasta. Uważam, że wszystkie te kolejne posążki są jednak pewnym plagiatem…

Spacerkiem dochodzimy do jednego ( z dwóch zachowanych) fragmentu murów miejskich, jakie w średniowieczu opasywały Inowrocław. Wzniesione zostały w XV wieku i wraz z trzynastoma basztami i trzema bramami (Bydgoską, Toruńską i Poznańską) stanowiły system umocnień miasta. Mury, mocno uszkodzone przez Szwedów,  sukcesywnie rozbierano od końca XVIII wieku do 3 ćwierci XIX wieku.Korzystając z okazji, że akurat w pobliskim poewangelickim kościele św. Krzyża skończyło się nabożeństwo, wchodzimy do środka. Kościół został zbudowany w 1863 roku jako świątynia ewangelicka i otrzymał formę neoromańską.Wnętrze jest jasne, proste i skromne, jak to z reguły bywa w kościołach o ewangelickiej proweniencji. W ołtarzu umieszczony jest obraz pędzla A. Grottgera z 1873 roku, przedstawiający Chrystusa ukrzyżowanego.  Myślę, że ten brak nadmiernych ozdób i detali doskonale harmonizuje z  regułą obowiązująca obecnych gospodarzy świątyni, jako że od 2016 roku kościołem opiekuje się zakon franciszkanów.

Na koniec nie możemy sobie odmówić przechadzki ulica Solankową przy której znajduje się wiele wspaniałych budynków wzniesionych w stylach historycznych. W jednym z nich, tym oznaczonym numerem 30, mieszkał S. Przybyszewski.Piękny jest również neorenesansowy pałacyk miejski w którym obecnie mieści się Muzeum Jana Kasprowicza.Nie ustępuje mu urodą willa zajmowana obecnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Oczywiście, te wybrane przeze mnie przykłady nie wyczerpują historycznej zabudowy ulicy Solankowej. Najlepiej jednak zobaczyć ją samemu…

6 uwag do wpisu “Inowrocław raz jeszcze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s