Kościół św. Jakuba Większego w Miłosławiu.

Po zwiedzeniu pałacu udałam się do miłosławskiego kościoła. Świątynia została wybudowana w początkach XVII wieku, z inicjatywy Łukasza Górskiego. Ciekawostką jest fakt, że powstała jako zbór protestancki gdyż Górscy byli luteranami. Jednak już w 1629 roku świątynia została przekazana katolikom. Reprezentowała wtedy, już mocno anachroniczny,  styl gotycki. W połowie XIX wieku kościół został przebudowany według projektu właściciela miasta, hrabiego Seweryna Mielżyńskiego. W poprzednim poście wspominałam, iż hrabia Mielżyński był z wykształcenia inżynierem a i sztukami plastycznymi zajmował się nie po amatorsku. Jednak przebudowa i remont nie były jedynie jego kaprysem estetycznym. Zostały niejako „wymuszone” stanem technicznym świątyni, w której pod naciskiem ciężkich, gotyckich sklepień zaczęły pękać mury.  Po przebudowie zamieniono je na, wypełnione  kasetonami, stropy belkowane a mury wzmocniono filarami. Dobudowano też, od strony zachodniej, kruchtę zdobioną blankowaniem, a nad zakrystią urządzono lożę dla rodziny Mielżyńskich.

Z zewnątrz architekt nadał świątyni cechy gotyku romantycznego. W elewacji zachodniej umieszczono wejście główne obramowane rozglifionym, ostrołukowym portalem. Elewację wieńczy szczyt ze sterczynami. Jego płaszczyznę, ujętą w esowato wygięte łuki, rozczłonkowują ostrołukowe blendy okienne. Szczyt zakończony jest ażurową wieżyczką na której umieszczono krzyż. Na dachu, nad prezbiterium umieszczono orła, symbol polskiego Emigracyjnego Towarzystwa Demokratycznego.   Z okresu Mielżyńskich  pochodzi też neogotycka, wolno stojąca dzwonnica zwieńczona krenelażem.Kolejna rozbudowa świątyni miała miejsce w początkach XX wieku, kiedy to dodano doń niższe nawy boczne, tworząc w ten sposób budowlę bazylikową.  Dobudowano też kaplicę, która stała się mauzoleum Kościelskich. Autorem przebudowy był Roger Sławski, najsłynniejszy architekt ówczesnej Wielkopolski. W krypcie pod kaplicą spoczęły szczątki rodziny ostatnich, przedwojennych właścicieli Miłosławia: Józefa Kościelskiego, jego żony Marii z Blochów, ich syna, Władysława Augusta. W 1998 roku umieszczono tam też tablice upamiętniającą jedynego syna Władysława I Moniki Kościelskich, tragicznie zmarłego Wojciecha, pochowanego we Francji.

Ku mojej wielkiej radości drzwi do kościoła są uchylone. Wprawdzie po wejściu do kruchty okazało się, że wstępu do naw broni solidna krata, ale mimo to mogę dostrzec wnętrze nawy głównej.

W oczy rzuca się przede wszystkim późnorenesansowy ołtarz główny ozdobiony po boku posągami świętych biskupów Stanisława i Wojciecha, oraz na górze figurkami Madonny z Dzieciątkiem, św. Michała i św. Gabriela. W polu głównym umieszczono obraz przedstawiający Wniebowzięcie a powyżej wizerunek patrona, św. Jakuba. Oba obrazy namalował hrabia Seweryn Mielżyński. W oknach prezbiterium znajdują się cenne witraże pochodzące z 1 ćwierci XX wieku przedstawiające świętych Jakuba, Stanisława, Władysława i Zofię. Ich autorem i wykonawcą był Henryk Nostitz Jackowski.

Poza tym wzrok przyciągają kasetony stropu i piękne, secesyjne  polichromie autorstwa Henryka Jackowskiego i Wiktora Gosiemickiego. Niestety z miejsca w którym stoję nie widać naw bocznych ani, czego szczególnie żałuję, kaplicy Kościelskich. No ale trudno, cieszę się tym, co udało się dostrzec. Teren wokół kościoła, częściowo otoczony ażurowym, XIX wiecznym ceglanym murem jest bardzo zadbany, bardzo zadbany. Chwilę kontempluję widok za kościelnym ogrodzeniem. Szczególnie podoba mi się południowo wschodnia panorama z rozciągającymi się srebrzystymi w słońcu taflami stawów Pawelskiego i Szkolnego. Niestety, nie bardzo mam czas nim się nacieszyć widokiem. Chcę jeszcze choć rzucić okiem na zabudowania miłosławskiego browaru.

7 uwag do wpisu “Kościół św. Jakuba Większego w Miłosławiu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s