Dwór F. von Beyme w Sielinku. Wielkopolskie rezydencje

Trasy podróży służbowych dzielę na takie, które znam już bardzo dobrze i takie, które dużo słabiej. Do tych pierwszych niewątpliwie należy droga na Nowy Tomyśl. Jechałyśmy nią tak często, że prawie znam ją na pamięć. Mimo to droga, jako że spora jej część przebiega przez tereny leśne, o każdej porze roku dostarcza nam dawkę wrażeń estetycznych. Za każdym razem podziwiamy ją w innej kolorystyce i oświetleniu. O monotonii nie ma mowy. A na dodatek czasem też udaje się wygospodarować nieco czasu i zjechać w bok, aby zobaczyć coś interesującego.

Tym razem też odbiłyśmy nieco z głównej drogi, aby obejrzeć dwór w Sielinku.

Sielinko to wieś, która jako „Szenino” wzmiankowana była w XV wieku. Przez stulecia była częścią dóbr opalenickich, czyli należała do Łodziów, którzy przybrali nazwisko „Opalińscy”.  Po 1793 roku miejscowość Sielinko znalazła się pod pruskim panowaniem. W 2 połowie XIX wieku należała do Friedricha Franza Beyme, który oprócz Sielinka posiadał też  Porażyn, Bukowiec i Rudniki. O dworach w Porażynie i Rudnikach już pisałam. Pora więc na Sielinko.

Po odzyskaniu niepodległości, poniemiecki majątek wielkości ponad 3,5 tysiąca hektarów, obejmujący Porażyn, Bukowiec i Sielinko, kupił generał Kazimierz Sosnkowski. Jego sylwetkę i historie przybliżyłam w poście o pałacu w Porażynie. Państwo generałostwo Jadwiga i Kazimierz Sosnkowscy opuścili swoje wielkopolskie majątki w 1939 roku i nigdy już do nich nie wrócili, choć nominalnie pozostawali ich właścicielami do 1945 roku.

Po II wojnie generalskie  majątki upaństwowiono, podobno w pierwszej kolejności, niejako w odwecie za nieprzejednane, antysowieckie nastawienie Sosnkowskiego.  W Sielinku, w oparciu o tutejszy folwark, utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, które następnie przekształcono w Ośrodek Doradztwa Rolniczego, przemianowany później na Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Obecnie po przekształceniach i reorganizacjach to Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego… No jak zwał, tak zwał… Ośrodek znany jest z organizacji szeregu wystaw rolniczych i  Muzeum Przetwórstwa Mięsnego, jedynego takiego w Polsce. Podobno, po  wizycie w nim, człowiek robi gwałtowny zwrot ku wegetarianizmowi, więc nie ryzykowałam odwiedzin. Lubię mięsko…

Przejeżdżamy przez wieś. Piękna aleja drzew zapowiada bliskość dworu.

Niestety, po przyjechaniu na miejsce okazało się, że dwór jest obecnie własnością prywatną i wstęp na teren dworskiego parku jest zabroniony. Przy wtórze szczekania dwóch piesków z sąsiedniej posesji próbuję podejść nieco bliżej płotu, ale moje wysiłki przynoszą mizerny efekt. Gęste drzewa zasłaniają widok fasady.

Podjeżdżamy od strony folwarku. Wprawdzie na tamtejszej bramie ten sam napis „teren prywatny” ale ta jest przynajmniej otwarta, a pracujący nieopodal panowie nie mają nic przeciwko temu, żebyśmy weszły i zobaczyły z bliska zabudowania. Na szczęście dwór od zabudowań gospodarczych odgradza tylko siatka.

Od tej strony dwór prezentuje się w całej swej krasie. Mimo pewnego zaniedbania jest śliczny. Zgrabny, podpiwniczony, parterowy budynek (z dobudowanym później, prostopadle ustawionym do korpusu, piętrowym skrzydłem) został wzniesiony w 1888 roku dla rodziny Friedricha Franza  Beyme.  W elewacji ogrodowej umieszczona jest zabudowana weranda. Nad nią znajduje się niewielka mansarda. Skromna dekoracja elewacji ogranicza się do gzymsów ( w tym szerokiego gzymsu kordonowego) i opasek dookoła okien również zwieńczonych fragmentami gzymsu. Korpus i skrzydło nakryte są dachami dwuspadowymi.

Za terenem parku dworskiego znajdują się budynki dawnego folwarku. Wśród nich wyróżnia się charakterystyczna sylwetka gorzelni.Zadowolone, że udało nam się cokolwiek zobaczyć, opuszczamy Sielinko. Kolejny „wielkopolski” dwór mamy „zaliczony”.

3 uwagi do wpisu “Dwór F. von Beyme w Sielinku. Wielkopolskie rezydencje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s