Klasztor i zespół szkół ss. Urszulanek w Pniewach

Ponownie zawitałam do Pniew. Przy okazji tej wizyty  odwiedziłam klasztor i zespół szkół ss Urszulanek, założony przez  Julię Marię Halka Ledóchowską herbu Szaława, ogólnie znaną jako Urszula Ledóchowska, święta katolicka. Julia w wieku 21 lat wstąpiła do krakowskiego klasztoru urszulanek i przyjęła zakonne imię „Urszula”. Od 1907 roku pracowała w Petersburgu organizując tam i prowadząc gimnazjum z internatem dla dziewcząt. Wybuch I wojny spowodował, że przeniosła się do Szwecji, a później Danii.

Miała ona już za sobą szereg  życiowych doświadczeń, kiedy w 1920 roku udało jej się „złapać polski grunt pod nogami” poprzez zakup majątku ziemskiego w Pniewach. Jednak jak sama powiedziała „gdy się kupuje trzeba płacić”  więc pieniądze na inwestycję zdobywała w Skandynawii jeżdżąc po poszczególnych miastach i zbierając datki. Kwesta odbywała się z różnym skutkiem ciągle brakowało poważnej sumy dwudziestu tysięcy koron. Niespodziewanie otrzymała ją w darze od Botholfa Andreasa Stolt Nielsena, norweskiego konsula. Wtedy już nic nie stało na przeszkodzie rozpoczęcia  działalności w Polsce. Aby pamięć o hojnym darczyńcy nie zginęła pniewską placówkę nosiła nazwano „Zakładem św. Olafa” (św. Olaf, król i patron Norwegii) a jej absolwentki nazywano „olafitkami”.

Jeszcze we wrześniu 1920 roku, szkoła otworzyła swoje podwoje.  Mimo braku odpowiednich warunków, uczennic nie brakowało. Program oparty o skandynawskie doświadczenia Ledóchowskiej (szkoła w Aalborgu) cieszył się dużym zainteresowaniem.  Przy szkole funkcjonował też, przeniesiony z Danii, sierociniec. Aby unaocznić fenomen tej placówki podam, iż „Zakład św Olafa” już w 1920 roku odwiedził nuncjusz Achilles Ratti późniejszy papież Pius XI.

Przez dwudziestolecie międzywojenne szkoła rozwijała się i rozrastała, kształcąc i kształtując polskie dziewczęta. Opiekunki i wychowanki brały udział w lokalnych przedsięwzięciach, m.in w Wystawie Przemysłowo-Rolniczej zorganizowanej w Pniewach w 1927 roku. Doceniono na niej pracę Urszulanek w dziedzinie gospodarstwa krajowego, nagradzając siostry medalami, wręczonymi przez wojewodę poznańskiego hrabiego A Bnińskiego. W tym samym roku Pniewy, a w zasadzie siostrę Urszulę Ledóchowską i jej zakład odwiedził prezydent I. Mościcki wraz z małżonką. Prezydent osobiście wręczył siostrze Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” przyznany Ledóchowskiej za pracę na polu narodowościowo – społecznym.

W kwietniu 1939 roku matka Urszula Ledóchowska, zmarła podczas swej wizyty w Rzymie. Ale to nie śmierć matki założycielki przerwała rozwój pniewskiej placówki. Kres  procesowi rozwoju „Zakładu św. Olafa” położył wybuch II wojny światowej. Naziści zaadaptowali budynki do swoich celów urządzając w nich „szkołę obozową” dla młodzieży niemieckiej.

Po wyzwoleniu, rozproszone przez wojnę, siostry wróciły do Pniew i już 1945 roku uruchomiły Liceum  Gospodarcze i kursy nauczycielskie. Trudne lata pięćdziesiąte nie pozwoliły się rozwijać, funkcjonowała jedynie zasadnicza szkoła. Dopiero w 1957 roku zaświtała nadzieja, władze zezwoliły na otwarcie czteroletniego Technikum Gospodarczego. Radość nie trwała długo w 1962 roku szkołę zamknięto. Po odsunięciu od pracy Urszulanek, szkołę upaństwowiono i otworzono na nowo, jako całkowicie świecką, publiczną. Wówczas to siostry podjęły się nowych działań, przystosowując stare budynki do nowych ról. Pracami architektonicznymi kierował prof. W. Czarnecki z Poznania.

Urszulanki ponownie odzyskały swoje budynki w 1990 roku i od tego czasu zespół szkół i placówek oświatowych prowadzony przez Urszulanki w Pniewach stale się rozwija.

W kompleksie zabudowań zakonnych widać jak szkoła rozrastała się. Budynki starsze dobrze komponują się z nowszymi. Wielkie wrażenie robi przepiękna, surowa przestrzeń kaplicy sanktuarium. Jej wystrój to dzieło profesora Władysława Pieńkowskiego z Warszawy. Krzyż w ołtarzu głównym jest autorstwa Elżbiety Grocholskiej Zanussi.  Ponieważ trwa właśnie adoracja Najświętszego Sakramentu nie mogę porobić zdjęć. Przemykam się do kaplicy matki założycielki  Urszuli Ledóchowskiej. Tutaj wisi obraz patronki obwieszony licznymi dziękczynnymi wotami. Chwila skupienia pod dobrotliwym obliczem świętej…

Wychodzę na zewnątrz aby rozejrzeć się po „terenie”. Wszędzie ( jak to u zakonnic) wzorowy porządek.

W 2003 roku papież Jan Paweł II podczas mszy kanonizacyjnej na Placu św. Piotra ogłosił matkę Urszulę Ledóchowską świętą. W 2016 święta Urszula Ledóchowska została ogłoszona patronką miasta Pniewy. W sanktuarium można odwiedzić pokój w którym przez 10 lat mieszkała i pracowała święta a w pomieszczeniu obok obejrzeć pamiątki pozostałe po Urszuli Ledóchowskiej.

 

2 uwagi do wpisu “Klasztor i zespół szkół ss. Urszulanek w Pniewach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s