Dwór w Durowie. Wągrowiec. Wielkopolskie rezydencje.

Ni z tego ni z owego zima przypomniała sobie o Wielkopolsce i nagle sypnęła śniegiem. No, nie w całym regionie, bo gdy wyjeżdżałyśmy rano z Poznania nie było go wcale, ale w okolicach Wągrowca trochę pobieliło. A my nacieszywszy oczy nieczęstym u nas zjawiskiem atmosferycznym ruszyłyśmy w dalszą drogę. Jednak wyjeżdżając z Wągrowca zatrzymałyśmy się na chwilę przy zgrabnym budynku, w którym obecnie mieści się nadleśnictwo Durowo.Durowo jest obecne częścią Wągrowca, ale kiedyś było samodzielnym majątkiem. Dobra te należały początkowo do Cystersów z Łekna a następnie do zakonu cysterskiego w Wągrowcu. W  XVIII wieku od zakonników dzierżawili je Kraszewscy, Szczawczyńscy i Gorzewscy. Po pruskiej kasacie zakonu w durowskich dobrach  utworzono folwark i domenę rządową.  Ich właścicielem stał się w tym czasie Józef Kegel, syn Konstantego , burmistrza Wągrowca. Keglowie pochodzili z rodziny przybyłej z Pomorza szwedzkiego ( zachodniego) i osiedlili się w okolicach Wągrowca w XIX wieku. Dzięki korzystnemu małżeństwu z Konstancją Dyamentówną, Józef wszedł w posiadanie Durowa i to z jego inicjatywy  powstał tutejszy dwór.  W głębi lasu znajduje się grobowiec rodziny Keglów. Ma on kształt greckiej świątyńki, a na architrawie widnieje parafraza strofy Asnyka ” Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć sami macie doskonalsze wznieść”. Na cokole umieszczono żeliwne tabliczki z nazwiskami członków rodziny. Z tej rodziny pochodził ksiądz Teofil Kegel, proboszcz zasłużony dla parafii w Środzie Wielkopolskiej i w Gąsawie koło Żnina. Zmarł w rodzinnym Durowie w 1891 roku.

Pod koniec XIX wieku Durowo dzierżawili Ksawera z Szulczewskich I Józef Mieczkowski.

Już w początku XX (1900rok) wieku rząd pruski odebrał majątek Keglom .

Po odzyskaniu niepodległości w  1920 roku utworzono Nadleśnictwo Durowo. Józef Mieczkowski zmarł w 1901 a jego żona, sprzedawszy odziedziczone po rodzicach (Onufry i Józefa ze Skarżyńskich Szulczewscy) Bobrowniki, wraz córką przeniosła się do Wągrowca. Tereny durowskiego folwarku przeznaczono głównie pod zalesianie.

Dwór położony jest przepięknie nad brzegiem jeziora. Otaczają go resztki parku dworskiego, wśród drzewostanu zwraca uwagę wiekowy platan.

Dwór zbudowany jest na planie litery L i składa się z trzech parterowych członów nakrytych wysokimi dachami dwu i wielospadowymi dachami. Oznacza to, że dwór był kilkukrotnie rozbudowywany. Jego najstarsza część znajduje się w dłuższej osi, równolegle do przebiegającej obok szosy Wągrowiec – Margonin. Składa się ona z parterowego i korpusu i piętrowego ryzalitu w którym niegdyś mieściło się, poprzedzone drewnianym gankiem, wejście główne. Obecnie w parterze i na pięterku umieszczona  jest triada okien. W pierwszej kondygnacji są one prostokątne w drugiej arkadowe. Dworek swym stylem nawiązuje do włoskiego budownictwa willowego, co jeszcze podkreśla  nienachalny detal architektoniczny.

Budynek jest pięknie utrzymany i obecnie stanowi siedzibę Nadleśnictwa. Wśród lasów, które ma ono pod swoją opieką znajduje się także rezerwat „Dębina” położony nieopodal Wągrowca w kierunku na Rogoźno. Można w nim podziwiać ponad trzystuletnie dęby wśród których prawie trzydziestopięciometrowy dąb „Korfanty” ma ponad trzy i pół metra obwodu. W poszyciu rezerwatu występują kokorycze, lilie złotogłów oraz storczyki. Miejsce jest też ostoją ptactwa w tym kolonii czapli siwych.

Radość ze śniegu okazała się bardzo krótkotrwałą. Kiedy wracałyśmy z powrotem prawie nie było po nim śladu.

4 uwagi do wpisu “Dwór w Durowie. Wągrowiec. Wielkopolskie rezydencje.

 1. Dzień dobry, jestem w trakcie poszukiwań moich przodków, z góry zaznaczam, że nie pytam ofensywnie, na podstawie jakich żródeł opiera się Pani wpis? Da radę Pani te źródła jakoś mi podesłać? Czy szukając w nich natrafiła Pani na jakiekolwiek powiązania z rodziną Śliwińskich ? chodzi o lata 1842 – 1848

  Brat mojego pradziadka, w swoim dzienniku w 1930 roku pisał tak:
  (???) – słowa, których nie umiem rozczytać.

  Jan wyemigrował do Polski ( Rosja ) gdzie znik bez śladu i długie lata o sobie slyszec sie nie dał jednak około roku 1842 powrócił jako żonaty i osiedlił się na majątku Durowo koło Wągrowca.
  W roku 1848 podczas Wiosny Ludu jako właściciel majątku Durowo Jan Śliwiński zebrał swoich wszystkich chłopów z całej wsi uzbrojonych w kosy i wymaszerował na (siwem?) koniu na czele swoich ludzi przeciw prusakom. Dotarli do miasta Wągrowca, a Jan Śliwiński i jego doradca Ludwik ( ??? ) schowali się za (???) która stała na (???) w miescie i stamtąd ostrzeliwali prusaków z dubeltówki. Prusacy gdy ich spostrzegli rzucili się hurmem na nich co też zgineli bez śladu, a familie i jego żone wywłaszczyli z majątku.

  całość można przeczytać tutaj:
  https://genealodzy.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=91767&highlight=

  Pozdrawiam
  Karol

  Polubienie

  • Przykro mi, ale chyba nie będę potrafiła Panu pomóc 😦 Według informacji przeze mnie wyszukanych (korzystałam z artykułów w prasie i stron miasta Wągrowiec) Durowo od końca XVIII stulecia do 1880 roku należało do rodziny Keglów. Pierwszymi Keglami na Durowie byli Konstancja z Dyamentów i Józef Kegel. Pierwszym z rodziny Kegel złożonym do rodzinnego grobowca był Jan Kegel, zmarły w 1844 roku. Po nim, w 1864 roku pochowano Cezarego Kegla a w 1866, protoplastów rodu: Konstancję z Dyamentów i Józefa. W kolejnych latach nastąpił pochówek zmarłych w dzieciństwie Heleny i Kazimiery. Ostatnimi z rodu Keglów spoczywającymi w rodzinnej nekropolii są Wincenty Kegel (1881) i jego siostra Nepomucena zmarła w 1891 roku. Na wzmiankę o Janie Śliwińskim, jako właścicielu durowskiego majątku, nigdzie się nie natknęłam. Być może Pana szacowny przodek przez krótki czas dzierżawił jedynie od Keglów jakiś folwark? Jeśli faktycznie zginął w Wągrowcu to może został tam pochowany? Proszę sprawdzić rejestry kościelne. Życzę szczęścia w poszukiwaniach. Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s