Kościół w Niechanowie

Niedaleko pałacu w Niechanowie usytuowany jest kościół pod wezwaniem św. Jakuba. Drewniana część świątyni powstała 1776 roku staraniem proboszcza parafii, Melchiora Kiełkowicza. W ścianę świątyni wmurowany jest kamień nagrobny tego wielce zasłużonego dla tutejszego kościoła kapłana. Jego grób natomiast uległ likwidacji podczas modernizacji cmentarza.

Drewniany kościół zapewne przestał mieścić  wiernych bo w 1906 roku, z inicjatywy ówczesnego dziedzica majątku hr. Żółtowskiego dobudowana została część murowana nawy. Projektu rozbudowy podjął się architekt i konserwator Hans  Lutsch. Podobnie drewniano- murowana świątynia istnieje w Murzynowie Kościelnym, o którym niedawno pisałam. Murowana część świątyni zyskała neobarokowy kształt. Obie części przekryte są wysokim dwuspadowym dachem w części drewnianej krytym gontem a murowanej dachówką. Kościół jest jednonawowy, z nieco węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Przy prezbiterium od strony północnej usytuowana jest wieżą z kaplicą a od południa zakrystia i kruchta.

Fasada  ujęta jest szerokimi pilastrami i podzielona na kondygnacje profilowanymi gzymsami. W osi centralnej znajduje się umieszczone w półkolistym portalu wejście główne. Portal flankują dwa półfilary dźwigające trójkątny naczółek. Po obu stronach wejścia znajdują się nisze z figurami świętych.  Fasadę wieńczy ciekawy szczyt z wycinków łuków z edykułami, w których umieszczono posągi świętych. Ponad nimi umieszczono symbol oka opatrzności.

Elewacje boczne części murowanej są  ujęte pilastrami.

We wnętrzu znajdować się ma późnobarokowe i  i rokokowe wyposażenie. Jest tam również marmurowa figura MB Niepokalanie Poczętej, autorstwa Tomasza Oskara Sosnowskiego, przywieziona z Włoch przez hrabiego Żółtowskiego.

T. Sosnowski (1810-1886), dziś artysta nieco zapomniany, był uczniem Christiana Raucha i Pietro Teneraniego. Pochodził z Wołynia. Jako dwudziestolatek brał udział w powstaniu listopadowym a następnie kontynuował naukę rysunku i rzeźby w Warszawie. Drugą połowę życia spędził na emigracji we Włoszech. Specjalizował się w kamiennej rzeźbie sakralnej. Jest m.in. autorem epitafium bp L. Przyłuskiego w poznańskiej katedrze.

W kaplicy pod wieżą umieszczony jest neorenesansowy nagrobek kolatorów i dobrodziejów świątyni, Franciszka Żółtowskiego i jego żony  Zofii z Zamoyskich. Ta płyta nagrobna również została wykonana we Włoszech.

Niestety nie mogę się o tym przekonać z tradycyjnego powodu… kościół  zamknięty. Przy kościele znajduje się cmentarz na którym pochowani są przedstawiciele rodu Żółtowskich.  Przed kościołem umieszczona jest mosiężna rzeźba wyobrażająca muszlę św. Jakuba. To znak przebiegającego tędy szlaku św. Jakuba Apostoła.

W pobliżu kościoła usytuowanych jest kilkanaście starych nagrobków  pod którymi spoczywają m.in członkowie rodziny Żółtowskich, dawnych właścicieli  Niechanowa. Od północy ze „starym” cmentarzem sąsiaduje czynny, nowy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s