Łubowiczki i Pawłowo Skockie

Chciałyśmy zobaczyć dwór w Łubowiczkach więc wybrałyśmy się na ziemię gnieźnieńską. Pogoda była piękna miałyśmy nadzieję, że wycieczka okaże się udana. Niestety, nie do końca tak było…Historia miejscowości zwanej wtedy „Lubowiczami” sięga co najmniej XV wieku i w tym czasie wieś była własnością prywatną, a jej właściciele przyjęli nazwisko „Lubowiczkich”. W początku XVI stulecia dziedzicami byli Anna i Marcin Lubowiczcy z Lubowicz.

Łubowiczcy  utrzymali rodową posiadłość do początków XVII wieku. Ostatnimi dziedzicami z tego rodu byli Katarzyna z Rynarzewskich i Jerzy Łubowiczcy. W 1615 roku, jako właściciele części włości, wymieniani są  Jadwiga i Łukasz Wysoccy. Dalej następuję luka w dokumentach, spowodowana zapewne przetaczającymi się przez Polskę w 2 połowie XVII wieku wojnami, które być może wieś wyludniły.

Z zachowanych dokumentów wynika, iż kolejnymi posiadaczami majątku byli Konstancja z Porajów Chlebowskich i Jakub Gorczyński.  Chlebowscy byli skoligaceni z Łubowiczkimi, więc bardzo możliwe, iż posiadłość wniosła Konstancja.  Po Gorczyńskich, gdzieś w 2 połowie XVIII stulecia, Łubowiczki należały do Aleksandra Przyłuskiego herbu Lubicz, który w 1754 roku, odsprzedał je Aleksandrowi Złotnickiemu herbu Prawdzic. Ten, odstąpił majątek kalwińskiemu małżeństwu, Joannie z Szarzyńskich herbu Junosza (jej ród wydał poetę Mikołaja Sępa Szarzyńskiego) i Zygmuntowi Krystianowi Dziembowskim herbu Pomian. Para ta doczekała się czwórki potomstwa: synów Krzysztofa, Władysława i Zygmunta oraz córki Bogumiły.  Po rodzicach  ziemię objął  syn Władysław Dziembowski. Następnie dobra przeszły na, skoligaconych z Dziembowskimi, Zaydlitzów herbu Korzbok.

Dalej, do końca stulecia, dziedzice zmieniali się dość często, a w ostatniej dekadzie XVIII stulecia majątek należał do Salomei z Kamińskich i Stanisława Wasilewskich. Ich córka Antonina poślubiła Macieja Kaniewskiego z Gniezna.

Po Kaniewskich, w XIX stuleciu,  Łubowiczki przeszły w ręce niemieckie. Pod koniec wieku majątek należał do Gustawa Carla Mahna. W 1891 roku wykupił je Władysław Szułdrzyński, z myślą o przekazanie ich Stanisławowi, swemu synowi ze związku z Anną Radońską.

Stanisław gospodarował w majątku wraz z poślubioną w 1901 roku, w Więckowicach, Konstancją z Brezów. Tutaj urodziła się trójka ich dzieci: syn Konstanty oraz córki Anna i  Zofia. W 1909 roku Szułdrzyńscy sprzedali Łubowniczki Spółce Parcelacyjnej z Ostrowa Wielkopolskiego. W latach międzywojennych właścicielem majątku był Bolesław Szulczewski herbu Sulima. Bolesław był synem Pelagii z Frydrychowiczów i Pafnucego Szulczewskich, dziedziców Chwaliszewa. Jego dwaj bracia, Stanisław i Michał byli posłami na sejm II RP, dziedzicami Słupowa i Chwaliszewa o którym kiedyś pisałam. Trzeci brat, Bronisław był lekarzem pediatrą i mieszkał w Poznaniu.

Po II wojnie Łubowniczki upaństwowiono i utworzono w nich PGR później przekształcony w Rolnicza Spółdzielnię Produkcyjną. We dworze mieściły się wówczas biura spółdzielni. W 2003 roku dwór i folwark zostały sprzedane w prywatne ręce. Obecni właściciele użytkują dwór na cele mieszkaniowe natomiast w folwarku prowadzą stadninę koni.

Już z daleka widzimy, że teren jest bardzo zadbany, a pasące się konie, wielkiej urody. Zachęcone tym sielskim widokiem zostawiamy samochód i idziemy w kierunku stajni, przy których stoją plotkując jakieś młode kobiety. Nasze pojawienie przerwało im jakieś niewątpliwie interesujące wynurzenia, bo nie są do nas łaskawie usposobione.  Prosimy o możliwość, choćby  z daleka, rzucenia okiem na zabytkowy dworek. Niestety, nie spotykamy się ze zrozumieniem. Zamiast konkretnej odpowiedzi dostajemy szereg (niezbyt zasadnych) pouczeń, dodatkowo okraszonych niechętnymi spojrzeniami. Nie mamy ochoty wdawać się w niepotrzebne dyskusje więc pasujemy.

Inwestorem budowy dworu był najprawdopodobniej Stanisław Szułdrzyński. Z tego, co daje się z daleka zauważyć, jest to budynek parterowy, podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta i nakryty dwuspadowym dachem. Przylega do niego parterowa przybudówka zwieńczona tarasem. W elewacji nieznaczny ryzalit zwieńczony trójkątną wystawką.

Łubowiczki opuszczamy z uczuciem niedosytu. Aby nieco je sobie powetować postanawiamy w drodze powrotnej zajrzeć do Pawłowa Skockiego. Kiedyś już pisałam o tamtejszym dworze,  przed wojną należącym do Celiny z Ponińskich i Zygmunta Chłapowskich.  Decyzją sądu, jakieś trzy lata temu,  majątek został zwrócony państwu  Chłapowskim-Trzeciak, spokrewnionym (choć nie w linii prostej) z ostatnimi  przedwojennymi właścicielami.  Byłyśmy ciekawe, czy w związku  z tym coś zmieniło się na lepsze…

Niestety… Mimo iż od naszej ostatniej tam wizyty minęło już sporo czasu, nie widać żadnych konstruktywnych zmian. Najwidoczniej, rodzina walcząc o zwrot posiadłości nie kierowała się sentymentem do dworu przodków, bo kompletnie się nim nie interesuje.  Wręcz przeciwnie… Dawna siedziba Chłapowskich to obecnie kompletna ruina.Na dodatek kompletnie niezabezpieczona.Bez najmniejszego trudu można zajrzeć w zdewastowane wnętrza.  Ostatnio, gdy byłyśmy, dookoła dworu rozlewały się błotniste kałuże, które skutecznie zniechęciły nas do oglądania elewacji tylnej. Teraz, przy suchej słonecznej pogodzie było możliwym nadrobienie tamtego zaniedbania. Spryskane płynem antykleszczowym, który przezorna Szefowa wozi w samochodzie, zagłębiłyśmy się w gęstwinę krzewów, swą zielenią miłosiernie osłaniających mizerną kondycję budynku. Zaskoczone byłyśmy jego rozbudowaną bryłą, od strony drogi dwór nie wydawał się aż tak duży. Niestety, wygląda na to, że nie ma już dla niego ratunku.  Wkrótce zostanie po nim jedynie kupka gruzu… Przykro na to patrzeć…

 

3 uwagi do wpisu “Łubowiczki i Pawłowo Skockie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s