Człowiek z La Manchy

Niespodziewanie udało mi się obejrzeć,zrealizowany przez Łódzki Teatr Muzyczny, broodwayowski musical „Człowiek z La Manchy”.  Muzykę doń napisał  Mitchell Leight, a  libretto  Dale Wasserman oparł  o historię Don Kichota według prozy Cervantesa. Spektakl przeze mnie oglądany wyreżyserował Waldemar Zawodziński, który jest również współautorem ( wraz z Marią Balcerek) scenografi. Orkiestrę prowadziła z wdziękiem i werwą pani  Elżbieta Tomala – Nocuń. W partii tytułowej wystąpił świetny, zarówno głosowo jak i aktorsko,  Zbigniew Macias.IMG_7569

Widowisko po prostu zachwycające!   Już  uwertura wprowadza w nastrój, który pogłębia, wydobywająca  się z mroku scenografia.

Akcja dzieje się na dwóch, szkatułkowo zbudowanych, płaszczyznach. Jedna to sewilskie więzienie do którego trafia Cervantes pojmany przez inkwizycję, druga to kraina przygód Don Kichota i Sancho Panchy. Ponura więzienna rzeczywistość jest ramą dla  barwnej opowieści o przygodach błędnego rycerza. IMG_7570 Podkreślone jest to, przez świetnie zrobione, kostiumy i dekoracje, które budują dramaturgię poszczególnych scen. Przejmujące są korowody  zakapturzonych mnichów w brunatnych habitach, cieszą oczy kolorowe ubiory egzotycznej grupy podróżnych. Przygody Rycerza Smętnego Oblicza (mimo, że powszechnie znane) śledzi się z zapartym tchem. W  scenach komizm miesza się z tragizmem, liryzm z rubasznością, rzeczywistość z marzeniami, a wszystko to płynie w takt cudownej muzyki, wśród której prym wiedzie, powszechnie znany, standart „Śnić sen”.

I spektakl także wydaje się być snem, żywiołowym, barwnym, urzekającym, z którego widz bardzo niechętnie się budzi…

Nic dziwnego, że zespół otrzymał owację na stojąco…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s