Chrzypsko Wielkie. Pałac rodziny Schlinke i kościół św. Wojciecha

W Chrzypsku byłam parę razy na „DniachTulipanów”, ale do tej pory nie „zdokumentowałam” stojących tam  kościoła i pałacu. Pora nadrobić zaniedbanie.Założenie pałacowe mieści się w centrum wsi. Najprawdopodobniej, w  miejscu obecnie stojącej, przedtem znajdowała się rezydencja Kierskich herbu Jastrzębiec, do których należał majątek w początkach XIX wieku. Po nich Chrzypsko objęła rodzina Schlinke, która dokonała gruntownej przebudowy budynku.

Pałac wzniesiony na planie prostokąta zyskał formę schyłkowego klasycyzmu. Elewację zdobi portyk wielkiego porządku. Cztery jońskie kolumny podtrzymują skromny fronton z  półokrągłym świetlikiem zamiast tradycyjnej w tym miejscu tarczy herbowej.

Prostokątne otwory okienne, wyznaczające siedem osi, ujęte są w proste opaski  z klińcem. Dwukondygnacyjna  całość przekryta jest czterospadowym dachem z czerwonej dachówki.

Obchodzę pałac dookoła. Elewacja ogrodowa mocno mnie rozczarowuje. Kiedyś zapewne była piękniejsza, teraz po licznych przebudowach nie prezentuje się okazale. Resztki dawnego tarasu to w zasadzie wszystko,  co zostało po niegdysiejszym splendorze. Nie zachowało się  również założenie ogrodowe, które kiedyś sięgało do brzegu jeziora Chrzypskiego. W najbliższym otoczeniu pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze.  Obecnie pałac należy do Gminnej Spółdzielni w Chrzypsku Wielkim. Niestety, to, że obiekt ma właściciela, nie przekłada się na jego zewnętrzną kondycję. Pomijam już sam budynek, który wymaga dużych nakładów, ale teren przed pałacem, podjazd, klomb i resztki ogrodzenia przypuszczalnie zmieściłyby się w budżecie gminy…

Zabytkiem cenniejszym i ciekawszym od pałacu,  jest w Chrzypsku gotycki kościół św. Wojciecha. To jedna z ostatnich świątyń w Wielkopolsce, zbudowanych w stylu gotyckim.Powstał w latach  1600 -1609  z inicjatywy Wojciecha i Stanisława Chrzypskich, w miejsce starszego, drewnianego.Jest to budowla jednonawowa, salowa, o trójbocznie zamkniętym prezbiterium.Ołtarz główny jest kompilacją elementów pochodzących z  XVII i XVIII wiecznych ołtarzów. W jego polu centralnym umieszczono obraz św. Wojciecha, patrona świątyni. Z kruchty w której  stoję, nie widać niestety ołtarza bocznego, z jedną najcenniejszych w Wielkopolsce figurek gotyckich, czternastowieczną Madonną na lwie.

Kościół do dziś zachował się w prawie niezmienionej formie, co samo w sobie czyni go wyjątkowym. Otoczenie kościoła jest bardzo zadbane. W krótko przystrzyżonym trawniku, pod płotem odnajduję stary, omszały kamień. Może to pozostałość po postumencie jakiejś figury, a może fragment starego nagrobka?

3 uwagi do wpisu “Chrzypsko Wielkie. Pałac rodziny Schlinke i kościół św. Wojciecha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s