Dwory i pałace Wielkopolski – Wolsztyn

Zwiedzając wielkopolskie rezydencje trafiłam do Wolsztyna, miasteczka położonego nad rzeczką Dojcą. Znajduje się tam wybudowany w 1845 dla  Apolinarego Gajewskiego pałac, który pierwotnie miał charakter neorenesansowy.  W latach 80 XIX wieku od rodziny Gajewskich odkupił Wolsztyn  hrabia Stefan Mycielski.

Następny właściciel Wolsztyna  zatrudnił  w 1911 roku Rogera Sławskiego do przebudowy pałacu. Wzięty architekt nadał mu formę neoklasyczną.039

Budynek zyskał formę wydłużonego prostopadłościanu przekrytego niskim dwuspadowym dachem zwieńczonym piękna tralkowa attyką. Frontową fasadę ozdabia sześciokolumnowy portyk o pseudojońskich kolumnach dźwigających trójkątny tympanon z herbami Mycielskich – Dołęga i Korzbok – godłem rodowym żony Ireny Korzbok Łęckiej.

Pałac znajduje się we wspaniałym parku przylegającym do jeziora Wolsztyńskiego. O ile hrabia Mycielski powziął daleko idące kroki w sprawach przebudowy pałacu, o tyle w parku nie wprowadził większych zmian, kontentując się XIX wiecznym układem zieleni. Zachował założone przez Gajewskiego lipowe i grabowe aleje oraz utrzymał  krajobrazowy charakter.

Po śmierci  Stefana (1913) pałac objęła jego córka Irena (1901 – 1991), która wyszła za mąż za Tytusa Tarnowskiego. W rękach rodziny Mycielskich pałac pozostawał do wybuchu II wojny światowej.

Niestety w 1945 roku pałac został spalony i odbudowany dopiero w latach 1960- 62, niestety bez odtworzenia zabytkowych wnętrz. W tym czasie pełnił rolę „Domu Turysty”. Obecnie budynek został ponownie odrestaurowany przez prywatnego właściciela, który urządził w nim hotel i restaurację. Wnętrza zostały częściowo  wystylizowane, zwraca uwagę ciekawa klatka schodowa z rozdzielnym układem biegów.  Przy niej znajduje się galeria zdjęć znanych z filmu i estrady gości hotelowych. Na pierwszym piętrze w  znajduje się dawna sala balowa wykorzystywana jako pomieszczenie bankietowe.

Pałacowy ogród pełni natomiast funkcję parku miejskiego a brzeg jeziora został zaadaptowany na plażę z pomostem.055Miło jest spacerować po parku i plaży, ale czas nagli. Chcę jeszcze zwiedzić centrum miasta.

 

3 uwagi do wpisu “Dwory i pałace Wielkopolski – Wolsztyn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s