Pałac Eduarda Muellera w Garzynie. Wielkopolskie rezydencje.

Udało mi się zobaczyć pałac w Garzynie. To przepiękne miejsce! Wspaniale utrzymane, odremontowane, zadbane…  Historia miejscowości sięga połowy XIII wieku. Wtedy była to własność  Bawora Wyskoty.  Drogą sprzedaży, podziałów rodzinnych, jako wiano wydawanych panien, Garzyn  przez wieki przechodził z rąk do rąk. W pierwszej połowie XIX wieku należał do rodziny Chłapowskich , potem do Szołdrskich, którzy ku ogólnemu zgorszeniu, sprzedali majątek niemieckiej rodzinie. Ta z kolei sprzedała go współziomkom, Eduardowi i Auguście Muellerom. Po nich Garzyn objął ich syn Kurt.

Kurt Mueller był doskonałym gospodarzem, specjalizował się w hodowli bydła, głównie czerwonego śląskiego i holenderskiego. Cieszył się sławą gorliwego germanizatora, ale przy tym bardzo mądrego człowieka.  Taką opinię wydał o nim m.in. Stefan Ponikiewski, publicysta, działacz społeczny, właściciel pobliskiego Drobnina. W latach 80 XIX wieku w majątku funkcjonował folwark, karczma i posada owczarska przynoszące Muellerom konkretny dochód.   W 1933 roku, po śmierci Kurta właścicielką Garzyna została jego żona Annemarie. Należało do niej też pobliskie Górzno…  Szefcia, proszę uwzględnij je  przy planowaniu  kolejnych tras…

Do dzisiaj, pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku dla Eduarda Muellera , świadczy o zamożności  tej rodziny.

Budynek  otrzymał cech neorenesansu północnoniemieckiego. Jest to podpiwniczona, dwukondygnacyjna budowla. Wyróżnia ją zastosowanie połączenia czerwonej cegły skontrastowanej z bielą  bogatych elementów dekoracyjnych.

Pałac w fasadzie posiada dwupiętrowy ryzalit z  trójarkadową loggią na wysokości pierwszego piętra. W ryzalicie umieszczono wejście główne,  poprzedzone tarasem i schodami wiodącymi na taras z  gankiem.  Tworzą go trzy, oparte na pilastrach, arkady .   W narożniku południowo-wschodnim  znajduje się graniasta, czterokondygnacyjna, wieża zwieńczona tarasem widokowym. Otwory okienne wieży, tak jak i całej budowli, zakończone są  (kondygnacyjne naprzemiennie) prosto lub łukowato. Wszystkie ujęte są w dekoracyjne, architektoniczne, tynkowane obramienia. Całość pałacu nakryto dachem płaskim ukrytym za tralkową attyką. Elewacja ogrodowa wyposażona jest w dwuosiowy ryzalit. Zaglądam do środka. W eleganckim hallu zaaranżowano coś na kształt saloniku. Pianino, lustro, obrazy na ścianach nadają wnętrzu reprezentacyjny charakter.W zadbanym ogrodzie urzeka mnie kwitnący akurat tulipanowiec. Pierwszy raz miałam okazję zobaczyć kwiaty, tego niezwykłego drzewa. Jest ono niewątpliwie efektem podróżniczych pasji Eduarda, który znany był z tego, że chętnie odwiedzał różne zakątki świata, z których przywoził egzotyczne sadzonki nowych drzew.Garzyn jest miejscem wspaniałym, dopieszczonym do ostatnich granic. Jest to zasługą gospodarza obiektu, Ośrodka Hodowli Zarodowej, który jest kontynuatorem tradycji Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej, utworzonego w Garzynie w 1958 roku.

5 uwag do wpisu “Pałac Eduarda Muellera w Garzynie. Wielkopolskie rezydencje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s