Pałacyk rodziny Tempellhoff w Dąbrówce. Wielkopolskie rezydencje

Wracając „z trasy” mimo zimna zatrzymujemy się na chwilę w Dąbrówce.  Wieś  to teraz w zasadzie „sypialnia Poznania”,  gęsto zabudowana osiedlami domków i szeregowców. Jednak nie zawsze tak było…

W latach 30 tych XIX wieku Dąbrówka stała się własnością rodziny von Tempelhoff, która utrzymała swoją posiadłość do 1945 roku. Pozostał po nich dwór, który chciałam zobaczyć.

Syn pruskiego generała, prawnik Karl Edward von Tempelhoff, żonaty z Henriettą Hubert, w latach 80  XIX wieku kazał w Dąbrówce zbudować dwór mający być siedzibą rodu. Ich syn, Eduard Friedrich już pisał się ” Tempelhoff na Dąbrówce”. Był pruskim wojskowym w randze  kapitana, żonatym z Luizą Dziembowską. W 1863 roku przyszedł na świat ich  syn Kurt von Tempelhoff. Kurt poszukał sobie żony w kręgu rodziny matki i wybrał, pochodzącą z Międzyrzecza, młodszą od siebie o sześć lat, Amelię Dziembowską. Ich ślub odbył się 12 października 1892 roku w międzyrzeckim w kościele ewangelickim, o którym nie tak dawno pisałam. Kurt von Tempelhoff działał na rzecz miejscowej społeczności. Wraz z księciem Romanem Czartoryskim sfinansował m.in. budowę kościoła w Skórzewie. Państwo Tempelhoff doczekali się dwóch córek Marii Luisy i Stephanii. Pierwsza z nich wyszła za mąż za Fritza Hoffmanna, druga za jego brata Gintera.

Dwór w zasadzie jest bezstylowy, Wzniesiony na planie prostokąta, nakryty płaskim dachem, dwukondygnacyjny. W starszej jego części (z początku XIX wieku) usytuowany jest drewniany, przeszklony ganek. Wejście główne znajduje się na osi fasady. Drzwi wejściowe poprzedzone są skromnym, niewielkim tarasem, na który prowadzą jednobiegowe schody. Elewacje boniowane. Pod dachem można zauważyć drewniane kroksztyny a jedna z fasad bocznych ozdobiona jest balkonem z pięknie kutą w rozety balustradą. W rozległym parku znajdują się ruiny mauzoleum von Tempelhoffów. Nieopodal usytuowane są też pozostałości zabudowań gospodarczych. Rok temu przy mauzoleum dawnych właścicieli odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą związki von Tempelhoff’ow z Dąbrówką. W uroczystości uczestniczyli Erika i Georg Tempelhoff.

Obecnie w obiekcie mieści się szkoła podstawowa im Kazimierza Nowaka. Patron to polski podróżnik, fotograf, korespondent, w latach 1931-1936, samotnie przebył kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. Łącznie pokonał około czterdziestu tysięcy kilometrów, z czego większość pieszo, rowerem lub wierzchem na koniu i wielbłądzie. Jego relacje z podróży zostały zebrane w 2000 roku i wydane pod tytułem „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.

2 uwagi do wpisu “Pałacyk rodziny Tempellhoff w Dąbrówce. Wielkopolskie rezydencje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s